WinUAE przez internet

Zanim zaczniesz czytać dalej powinieneś zaoptarzyć się w WinUAE-Kaillera oraz Kaillera server*
*) Kaillera server należy ściągnąć jeśli jeden z graczy ma zamiar utworzyć serwer.

Podstawa to szybkie i dobre połączenie z internetem (zakładając, że chcesz grać przez internet, a nie LAN). Ping nie powinien być większy niż 150 ms, inaczej granie może być nieco uciążliwe. Teoretycznie nie ma powodu dla którego nie można by grać na zwykłym modemie, ale decyzja należy do Ciebie. Po uruchomieniu WinUAE-Kaillera zauważysz kilka zmian w stosunku do oryginalnego WinUAE. W zakładce 'Configuration' jest dodatkowy przycisk 'Start Kaillera', a w 'Game and I/O Ports' są dodatkowo przyciski 'Local 0', 'Local 1', 'None' oraz suwak nazwany 'Frameskip'.

Zanim zaczniecie grać, obaj gracze powinni się zaopatrzyć w ten sam plik konfiguracyjny. Najmniejsze zmiany mogą i raczej spowodują desynchronizację. Oczywiście gra i kickstart również muszą być identyczne. Dodatkowo należy się upewnić, że nazwa konfiguracji jest taka sama - jeśli nazwy po obu stronach będą różne, to należy spodziewać się błędów przy dołączaniu do gry.

Przyciski 'Local 0' i 'Local 1' muszą być odpowiednio skonfigurowane przed rozpoczęciem gry. To one decydują o tym, kto używa którego portu gier. Jeśli chcesz użyć Joystick 0 w porcie 0, to powinieneś włączyć 'Local 0'. Gracz po drugiej stronie powinien zrobić odwrotnie, czyli włączyć port z którego będzie korzystał: 'Local 1' i wybrać odpowiedni kontroler. Uwaga: do wyboru jest tylko mysz oraz joystick (sterowanie klawiaturą nie działa!)

Po sprawdzeniu wszystkich ustawień obaj gracze naciskają 'Start Kaillera' w zakładce 'Configuration'. Pojawi się okno w którym pojawi się lista serwerów do wyboru. Zamiast wybierać serwer z listy, równie dobrze możesz wprowadzić IP serwera, którego nie ma na liście, a chcesz się z nim połączyć. Zanim połączysz się z serwerem należy wybrać prędkość połączenia. Podobnie jak w przypadku ustawień emulatora, także prędkość połączenia wybrana przez obu graczy musi być jednakowa. Im mniejsza prędkość, tym mniej danych jest przesyłanych - może to nieco przyścieszyć grę jeśli masz wolne łącze.

Jeśli wszyscy już dołączyli do serwera na którym toczyć się będzie gra, pierwszy gracz tworzy nową grę korzystając z przycisku 'create new game'. Teraz pozostali graczw powinni dołączyć do nowo stworzonej gry - należy w tym celu zaznaczyć grę na liście i nacisnąć 'join'. Jeśli wszyscy są gotowi, to osoba która stworzyła grę naciska 'start game' i gramy!

Emulator teraz zsychronizuje dane (zajmie to chwilkę) i gra zacznie się ładować. Teraz możecie już grać tak jak na jednym komputerze, z tą różnicą, że klawiatura jest współdzielona przez wszystkich graczy. Każdy z graczy może np. wybierać opcje menu gry naciskając odpowiednie klawisze klawiatury. Najlepiej ustalić przed rozpoczęciem gry, który z graczy będzie obsługiwał klawiaturę.

Dodatkowe opcje

1. Frameskip

Znajdziesz tę opcję w zakładce 'Game and I/O Ports'. Decyduje ona o tym, kiedy Kaillera powinna wysyłać informacje. Aby wysyłać za każdym razem nowe dane wybierz wartość domyślną (frameskip 0). Aby wysyłać dane co dwie klatki, wybierz frameskip 1, itd. Powinno to nieco przyśpieszyć grę, ponieważ dane będą przesyłane dwa razy rzadziej. Jednocześnie może być powodem desynchoronizacji gry w niektórych przypadkach. Wartości do 2 włącznie generalnie nie powinny sprawiać kłopotów. Warto zauważyć, że opcja ta może powodować, iż kombinacje klawiszy (np. ctrl-amiga-<klawisz>) nie będą działały poprawnie. Należy też wspomnieć o tym, że Kaillera sama w sobie zawiera funkcję frameskip. Jeśli w konfiguracji serwera i emulatora zostaną ustawione zbyt duże wartości może dojść do zerwania połączenia.

2. Stealth mode

Tę opcję znajdziesz w 'Misc'. Nie ma ona nic wspólnego z Kaillerą. Jej zadaniem jest 'ukrycie' emulatora przed pewnymi programami, które szukają WinUAE w pamięci komputera i wykonują różne operacje na nim, jak np. wyjście z programu.


Uwaga: przed skorzystaniem z WinUAE-Kaillera należy zapoznać się z anglojęzyczną, znaczenie obszerniejszą wersją dokumentacji. Autor tłumaczenia nie ponosi żadnej winy za ewentualne uszkodzenia sprzętu i/lub oprogramowania wynikające z użytkowania opisanych tutaj programów.

Blod, 2004
na podstawie dokumentacji programu