Emulacja Amigi

Podstawy używania WinUAE

Zanim przystąpimy do uruchomienia gry sprawdź czy masz wszystko, co będzie nam potrzebne:

 • zainstalowane sterowniki DirectX 8.0 lub nowsze (dostępne na stronie www.microsoft.com oraz na płytach dołączanych do różnych pism komputerowych)
 • WinUAE - emulator, czyli program który "udaje" Amigę
 • kickstart (inne nazwy: kickrom, rom) - na początek wystarczy wersja 1.3
 • dowolna gra - najlepiej ta, którą chcesz uruchomić
 • gotowe konfiguracje" - posłużą do szybkiego ustawienia opcji emulatora (element opcjonalny)
 • spolszczenie - dzięki niej łatwiej jest używać emulatora (element opcjonalny; w poniższym opisie używane są słowa z orygialnej wersji - aby poznać polskie tłumaczenia najedź kursorem myszy nad słowo)

  Jeśli masz już wszystkie niezbędne elementy, to przyjrzyjmy się nieco bliżej tej skomplikowanej układance.


  Instalowanie oprogramowania
  Z instalacją nie powinno być żadnego problemu. Klikając dwa razy Next, raz Install i na koniec Finish powinniśmy zainstalować WinUAE do domyślnego katalogu (C:\Program Files\WinUAE\).

  Jeśli emulator mamy ściągnięty w postaci archiwum ZIP lub RAR, to najlepiej skorzystać z programu WinRAR i rozpakować archiwum do dowolnego katalogu.

  Sprawdź również wersję zainstalowanych sterowników DirectX (Start -> Uruchom -> dxdiag) i w razie potrzeby zaktualizuje je do wersji 8.0 lub nowszej.


  Przygotowanie do uruchomienia

  Upewnij się, że w katalogu, gdzie masz zainstalowany emulator znajdują się katalogi Configurations oraz Roms. Jeśli ich nie ma, to je stwórz. Do pierwszego z nich (Configrations) rozpakuj archiwum z gotowymi konfiguracjami, a do drugiego (Roms) wypakuj ROM.

  Dodatkowo jeśli masz ściągniętą łatkę polonizującą, to pamiętaj aby ją rozpakować bezpośrednio do katalogu z emulatorem. W przypadku gdy łatka jest w postaci instalatora, wystarczy wybrać odpowiednią ścieżkę, a automat zrobi resztę.


  Uruchomienie emulatora

  Przyszedł czas, abyś uruchomił emulator. Przy pierwszym uruchomieniu zostaniesz spytany czy chcesz przeprowadzić test karty graficznej. Powinieneś się zgodzić, jeśli nie chcesz się spotkać z ewentualnymi problemami z wyświetlaniem obrazu.

  Jeśli używasz WinUAE 0.9.90 lub nowszego, to dodatkowo przy pierwszym uruchomieniu emulator sprawdzi jakie ROMy masz na swoim komputerze (a konkretnie w katalogu Roms). Nie przejmuj się tym, że wykryje tylko jeden - na razie, jeden w zupełności ci wystarczy.


  Konfiguracja emulatora

  Kliknij na Configurations, a w głównym oknie powinna się pojawić lista dostępnych konfiguracji (jeśli lista jest pusta, to znaczy że nie rozpakowałeś konfiguracji lub rozpakowałeś do złego katalogu).
  Wybierz tę konfigurację, która odpowiada ściągniętej grze i kliknij Load. Główne ustawienia zostały już wczytane, ale zostało nam najważniejsze.. kliknij na ROM i zobacz czy w polu Boot ROM File jest podana prawidłowa ścieżka do ROMu (tzn. czy plik fizycznie istnieje w lokalizacji, która jest podana) i w razie potrzeby popraw ją.

  OK, jesteśmy w połowie drogi. Teraz wybierz Disk Drives . Tutaj widzisz cztery emulowane stacje dyskietek. Najlepiej jest wyłączyć wszystkie stacje poza pierwszą (wybierz w tym celu dla pozostałych stacji Disabled z rozwijanej listy).
  Klikając na trzech kropkach możesz wybrać obraz dyskietki, która będzie włożona do danej stacji. Kliknij na niej i wybierz plik z rozszerzeniem ADF (WinUAE rozpoznaje i emuluje równie dobrze pliki: ADZ, DMS, GZ, FDI, IPF oraz ZIP). Po wybraniu dyskietki nie pozostaje nic innego jak kliknięcie OK na dole ekranu.


  Emulowana Amiga

  O ile wszystko poszło dobrze, to w tej chwili powinna się uruchamiać gra. Sterowanie (najczęściej) odbywa się za pomocą strzałek oraz prawego ctrl.
  I to w zasadzie tyle - znasz już podstawy, które powinny wystarczyć przy uruchamianiu większości gier Amigowych.

  Jeśli chciałbyś poznać pozostałe ustawienia WinUAE, tak aby samodzielnie decydować o parametrach wirtualnej Amigi zapoznaj się z poradnikiem napisym przez DeathMieszko (do ściągnięcia tutaj).

  Zajrzyj też na nasze forum - codziennie rozwiązywanych jest tam wiele problemów, więc może znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

  Powodzenia i długiego grania :)

  © Blod 2004